Často kladené otázky

Je naprosto normální shánět co nejvíce informací, pokud se snažíte být odpovědným chovatelem. Ale často se stává, že se hodně z Vás ptá na stejné věci a proto jsme se rozhodli  udělat tuto sekci s často kladenými otázkami.

 

1. Jak začít s chovem Agam Vousatých ?

Určitě je před koupí nejdůležitější zjistit si všechny potřebné informace (terárium, krmení atd.) Internet je k tomu vhodný nástroj, protože je plný informací jako na našich stránkách v sekci "Co agama potřebuje".

 

2. Kolik agam je vhodné mít ?

 Všeobecně se doporučuje mít skupinku samec, dvě a více samic. Jednu by mohl hodně stresovat a kladla by příliš často. Ale stejně se nevyhnete občasnému oddělení samce. Pro samici je snůška hodně vyčerpávající a není dobré aby měla víc jak 3 snůšky do roka..zkracuje to život. Ale je možné mít i jednu agamu, kde mi připadá lepší pořídit si samce, který s chovatelem komunikuje a tudíž je s ním více zábavy. Pokud chcete víc Agam a zároveň nemnožit, pořiďte si jen samice.

 

3. Může být více samců pohromadě ?

Mnozí tvrdí, že jen v případě, že vyrůstají společně ale jakmile k nim přidáte samici budou spolu bojovat a mohli by si ublížit. Nebo pokud máte opravdu veliké terárium ( cca 2x1x1m), může to fungovat. Osobně tuto zkušenost nemáme, kvůli 100% jistotě původu mláďat máme samce odděleně. Když se k sobě při pouštění po pokoji přiblíží, jdou do sebe ale ještě si neublížili. ( ani nedostali příležitost:-) )

 

4. Co znamená černání pod bradou ?

Je to vizuální signál, který znamená nějaké "vzrušení" : setkání s další agamou,hlavně komunikace před pářením či boj, kontakt se svým chovatelem atd. Nejvýraznější zčernání a změnu barvy umí samci ale i samice můžou lehce zčernat pod bradou.

 

5. Co znamená kývání hlavou ?

Opět vizuální signál viz. bod 4.

 

6. Co znamená, když vezme agama druhou za krk a ta druhá mává předními končetinami ?

Nejčastěji jde o samce, který kousnutím do krku a cukáním dává najevo svou nadřazenost a samice máváním předními končetinami dává najevo svou podřízenost. Ale může se to stát i v ryze samičí skupině, kdy je jedna samice dominantní.

 

7. Kolik toho má vousatka sníst?

 To je hodně rozdílné, většinou by žraly až by praskly:-) Do roka můžou jíst denně, po roce 3x týdně, zelený můžou pořád. Průměr jedný porce je 10-25 cvrčků nebo 3-6 švábů x 3-6 sarančat. Krmení přizpůsobte vzhledu agamy. Je-li moc hubená, nebojte se jí dopřát. Naopak, jestli se sotva valí:-) nasaďte dietu. Tzn. dávejte jí jen zelenou stravu (kopřivy,pampelišky,rukolu,jetel...) a hmyz např. jen 3x týdně jeden šváb. V dospělosti by měla mít přes 40dkg podle proporcí.. Víc tloustnou po sarančatech a švábech, po cvrčkách ani ne..ale vousatky potřebují vyváženou a pestrou stravu! Nekrmte jen jedním druhem, pokud se štítíte švábů, sarančata jsou neškodná. Je i víc druhů cvrčků, obměňujte je (domácí, krátkokřídlý, stepní...) Aby vousatka měla správnou figuru:-) je dobré pravidelné krmení po troškách než jednou za týden přecpat..

 

8. Co dělat s drobným poraněním?

Když se Agamy poraní při bitce o jídlo, např. Jessie ztrhla Gabině kůži z brady, když jí kradla švába z tlamy. Nebo si můžou ublížit při hrabání před snůškou, odřít hlavu nebo prsty..takové věci se ve skupině občas stávají a většinou se to bez problému zahojí. Pro jistotu můžem místo po oplachu potřít očním septonexem, který šetrně dezinfikuje (JEN NA POVRCHOVÉ ZRANĚNÍ). Kdyby se rána podebírala, použijem oční framykoin. Ten je vhodný proti zánětu, lepší použít jako prevenci. Oční framykoin je na předpis, ale běžně ho lidi pro zvířata používají, je šetrný. Takže, aby Vám dr. napsal recept, nebývá problém.

Zraněná místa se někdy hůř svlékají, při svleku na ně můžem použít  obyčejnou modrou indulonu (ne jinou!). Tu můžem použít na místa, jako prsty. Může se stát, že stará kůže prst přiškrtí a ten časem odpadne. To jsem viděla u kočičinské Agamy. Stane se to, když tam i po několika svlecích zůstane prstenec kůže. Pokud s tím chcete Agamě pomoci, neodtrhávejte násilím, vlhčete místa a mažte je indulonou. Osobně jsem tenhle problém s Agamkama neměla. Mláďata se často svlékají, takže jsem je hodně rosila a mohly se koupat v mělké misce.

Při obavě z vnitřního zánětu z poškrábání hmyzem, doporučuji sem tam přidat vývar z heřmánku do pití :-)

 

9. Jak vybrat mládě

Pro odhad věku:

10g/15cm: 0,5měsíce,

30g/23cm: 1,5měsíce,

110g/33,5cm: 2,5měsíce

Tyto údaje vychází pouze z mých záznamů. Růst je hodně rozdílný, ovlivňuje ho počet mláďat ve skupině, roční období a samozřejmě strava.

Pro jistotu bych nekupovala mladší 2 měsíců, ale věk nehraje roli tolik jako vzhled, tzn váha/délka.. takže cca 50g je jistější. Takhle malé bych nekupovala v zimě. Přes zimu se jim růst zarazí, vyžadují zimní odpočinek a světla je neoblbnou. Rostou mnohem pomaleji a může je to zabít. I když většina se s příchodem jara vzpamatuje. Kupovala bych v tomto období odrostlejší jedince, minimálně 100g, lépe 150g.

 

10. Svlékání

Často se stává, že pro nezkušeného chovatele vypadá svlékání jako nemoc. Nesvlečená kůže zesvětlá a noha nebo tlamka vypadají opuchle nebo olezle. Nic to není, ještěři se svlékají v cárech. Pokud s tím chcete pomoct, dopřejte mělkou misku na koupání ( u nás to má rád každý druhý ještěr). Nebo větší kámen či kořen (pokud není šplhací stěna) o který se drbou. Vypadají někdy dost komicky, když se zbavují staré kůže:-) Neodtrhávejte kůži násilím, to by Vás za to nemilovali:-) Nesvlečená místa můžete pro zvlhčení mazat modrou indulonou ( ne jinou!).

 

11. Stříhání drápků

Není absolutně potřeba, zvlášť pokud potřebují zdatně šplhat. Navíc po stříhání drápy mohutní a stávají se přítěží.. ( to soudím podle fretek, které u mě nemají moc šanci na přirozené broušení) Naše Gabi (dračice) si drápy sama při kladení tak obrousila, že už nikam chudinka nevyšplhá. Právě tím šplháním si je brousí přirozeně. Dlouhé drápy jim nepřekáží, oni je potřebují:-)

 

12. Zimování

Od podzimu do jara bude vaše agama spavější a méně žravá. Není to nic neobvyklého, dopřejte jí klid. S vyššíma teplotama na jaře začne být zase aktivní.  . Občas je můžete porosit vlažnou vodou nebo nabídnout zelený. Hlídejte váhu..když budou moc hubnout, zimování jim ukončete.

Před zimováním pár týdnů nekrmte. Pak postupně vypínejte tepelné zdroje. Nechte je tak 6týdnů a pak zase teplo zvyšujte. Po zimování je dobré na čas oddělit samce aby měly samice čas dát se do kupy před rozmnožováním. Více zde:

https://agamavousatacl.webnode.cz/co-agama-potrebuje/zimovani/

Další odpovědi budou pokračovat, jak budou přibívat otázky.