Rozmnožování:

Všeobecně se doporučuje mít skupinku samec + 2 a více samic. Jednu by mohl hodně stresovat a kladla by příliš často. Ale i s větším množstvím samic se člověk nevyhne občasnému oddělení samce. Pro samici je snůška hodně vyčerpávající a není dobré aby měla víc jak 3 snůšky do roka..zkracuje to život. Navíc množení vousatek není těžké a zvládne to každý druhý..tzn., že trh je přesycený a když máte víc samic a každá vám naklade 3 x 20-30 vajec ročně...není to už tak jednoduché:-)

 

フトアゴヒゲトカゲの交尾 odkaz na video páření
 

Není dobré dávat samici k samcovi dřív jak roční, buď ho bude odmítat a bude jím stresovaná, nebo jí snůška v brzkém věku může ublížit... U vousatek se tedy moc často nestává, že by snůšku zadrželi, ale při přežírání a u příliš mladého jedince se to stát může. Vliv má i stres (dominantnější samice, jiná zvířata...)

 

Těhotnou samici můžeme víc krmit.. zvýšíme dávku vitamínů a hlavně vápníku. Po snůšce jí jako rychlou energii můžeme dát holátko, ale i švábi jsou dostatečnou výživou. Naše Gabi má po snůšce vždy velkou žízeň.  Březost bývá cca 20 dní. Potřebuje si bříško pořádně vyhřívat. Takže břidlice pod světlem, či topný kámen bude její oblíbené místo. Pár dní před snůškou už nebude chtít jíst a budou znatelné obrysy vajec.

 

Bearded dragon laying eggs odkaz na video kladení(maminka naší Jessie)
 

Kladiště musí být klidné místo, vlhké ale ne příliš..na místě kde bývá kolem 28°C.. Můžeme jí dát do terárka krabici, třeba jen jako vrchní kryt pro její klid, pod to větší vrstvu vlhkého písku. Některé samice hrabou i pár dní do předu, jiné až když to na ně opravdu přijde. Pokud nemá dobré podmínky pro kladení, hrabe všude a klidně týden... takže jestli jí spolubydlící otravují, chce to oddělit. Samici ale nechte ve známém prostředí, nové ji může stresovat. Nechte ji v klidu naklást a až když snůšku uplně opustí a nebude se vracet, vyndejte samici z terárka a poté přendavejte vejce. Miska s vlhčeným vermikulitem je ideální, je to substrát, který udrží vlhkost a nezplesnivý..jsou i jiné varianty ale nám se vermikulit osvědčil a nic jiného jsme zkoušet nemuseli. Navlhčíme tak aby z něj nekapala voda a když do něj fouknete, tak aby substrát nelítal...

 

Vajíčka zahrabáváme ze 2/3 abychom měli vizuální kontrolu. Beztvará a nažloutlá neinkubujem - neoplodněná. Pozor na vlhkost substrátu, přílišná vlhkost způsobuje plesnivění vajec a při nedostatečné začnou splaskávat.

 

Je dobré mít inkubátor připravený a odzkoušený, jestli se v něm drží stálá teplota. Nejlépe 26 - 27°C , bude víc samic a budou se inkubovat déle, což je pro jejich vývoj lepší. Při 28°C je to cca 75 dní, při 26°C tak 85 - 95 dní.. při kratší inkubaci se stává, že se líhnou s nedovstřebaným žloutkovým vakem, ale nebojte, to se jim ještě vstřebá.. Opravdu je ale lepší nižší teplota, pod 26°C už se inkubovat nedoporučuje, nad 30°C je to už taky riziko, takže pokud nechcete mít mutantíky:-) inkubátor hlídejte..

 

My máme inkubátor na bázi vodní lázně, což je dostačující ale nedokonalé. Nemá možnost chlazení a přehřátí by nezabránil..tzn, že nemůžeme mít inkubátor v létě u okna.Inkubátory máme v chodbě, kde je nejchladněji a pak to stálou teplotu udrží bez problému. Můžete použít malé terárko na pavouka, na dno se dá termostat do akvárek, který musí být celý ponořený nad tím se uchytí mřížka, na kterou dáme misku s vejci a strop musí být šikmý (aby nekapala voda na vajíčka). Vodní lázeń udrží více vlhkosti, i tak je třeba kontrolovat vlhkost substrátu (když do něj fouknete a odlítává, opatrně kapátkem dovlhčete tak, aby jste nekápli na vejce, přinejhorším vemte kousek toaleťáku a přiložte k vajíčku). Důležité je zabránit utopení líhnoucích se mláďat. Tzn., že po 70 dnech nebo při prvním líhnutí opatříme krabičku síťkou(může být i kus punčochy). Nedávám síťku od začátku líhnutí, kvůli možnému orosení vajec a následnému plesnivění.