Potrava:

V sekci ČASTO KLADENÉ OTÁZKY je více o množství potravy


Odkaz na zajímavou tabulku potravy.

                                
Hmyz (70%):     švábi (nejvýživnější) bezpečnější jsou nelétavé a po skle nelezoucí druhy (např. blaberus discoidalis, blaptica dubia). Sarančata, cvrčci, výjimečně moučné červi, pouze čerstvě svlečené-bílé, jinak mohou poškodit trávení!


Zelené (30%):   běžně pampelišku i s květy, jetel, kopřivy, rukolu. Příležitostně ovoce a zeleninu, salát je průjmový, avokádo jedovaté.. Pro mláďata na hodně malé kousky!


Holátka:                výjimečně, jsou vhodná jako rychlá energie po nakladení, pro subadultní….Já osobně bych je dávala max. 3x do roka.

 

Ukládání solí kyseliny močové v kloubech (dna) u agam vousatých je obdobné jako u ostatních druhů plazů a dochází k němu relativně často. Konečným produktem výměny bílkovinných a purinových látek je u plazů kyselina močová, která je z organismu vylučována ledvinami. Při překročení jejich vylučovací schopnosti nastává dna. Často je dne následkem špatného složení krmiva. Při krmení potravou bohatou na bílkoviny a puriny (myši, ryby, vejce, krmení pro psi a kočky) dochází často právě k onemocnění dnou. Proto pozor na holátka! Léčení dna je téměř nemožné! Nutná je správná výživa!
(Ing. Z. Vitáček, zoolog VMG)


V dospělosti je lépe poměr hmyzu a zeleného obrátit, přežírání není zdravé , zkracuje život a způsobuje sterilitu. Je ale důležité nabídnout agamě pestrou stravu, dostatek vápníku a vitamínů. Mládě do 4měsíců krmíme 2x denně, do roka 1x denně, dospělce cca 3x týdně. Občas můžeme dát týden hladovku, vždy ale musí mít přístup k čisté vodě, nebo můžeme denně porosit.
https://www.terins.cz/
https://obchod.acheta.cz/
jarmess@centrum.cz (cvrčci, kteří vydrží a nejsou drahý:-) )

 


Vitamíny:     Recept (podle Ing. Z. Vitáčka, zoologa VMG):   roboran pro ptactvo 1OOg (lepší složení než pro plazy-ve zverimexu za cca 45Kč) + 2lžíce plastinu (v lékárně se dá sehnat velké balení za cca 50Kč a vydrží do zásoby) + 1-2 drcené tablety B-komplexu pro lidi nebo obdobné množství sypkého veterinárního B-komplexu ne víc, ať je nepředávkujete..
Vitamíny se doporučují střídat (reptivite x naše míchané) Těhotným samicím a nemocným podávat krátkodobě (max. 3týdny) větší dávku…tzn. i víc vody… Buď se ve vit. obaluje hmyz, nebo se při zvyšování dávky smíchá trošku vit. s vodou a podává pipetou. Občas můžeme posypat vápníkem zeleninu, hlavně u mláďat. Můžem dát i misku s vápníkem do terárka(drcená sépiovka x rozemleté skořápky vajíček na prach x Royal Beetle MINERAL POWDER)


Voda: 

       
Miska:                    čím větší, tím lepší, spíš mělká. Agamy se rády koupou ale jen v teplé vodě, což jim pomáhá se vyprazdňovat. Některé i z misky pijí ale jen když je čistá voda. Pozor, u mláďat to chce opravdu mělkou misku, aby se neutopily! (nebo je denně rosit)


Rosení:                   důležité hlavně u mláďat (denně ale ne před zhasnutím, aby stihly oschnout). Taky napomáhá rosení při svlékání, stejně tak koupání.


Koupele:                 pokud nemáme dostatečně velkou misku v teráriu, můžeme napustit dno vany či lavoru..ale ne všem ještěrům se to líbí. Je to užitečné, když se Agama špatně vyprazdňuje, teplá voda (ne horká!) ji uvolní.  

               
Omytá zelenina:   pokud podáváme denně nějaké ty byliny, či zeleninu, Agama si z ní vezme dostatečné množství vody, ale přednost dá samozřejmě živé potravě. Pokud ji chceme donutit sníst víc rostlinné potravy, dáme jí dřív než hmyz:-) Když je hlad, sní všechno...