Zimování

Zimování je důležité hlavně u rozmnožovaných zvířat. Ale i když máte jen jednu agamu jako mazlíka, je dobré jí tenhle zimní klid dopřát.

Já začínám zimování v půlce listopadu a to jen u dospělých agam v kondici. Prvním krokem by mělo být vyprázdnění agamy, takže jí dopřejte teplou koupel, klidně i opakovaně. Poté ji už nekrmte a postupně v rozmezí dvou týdnů ubírejte teplo. Snižujte dobu svícení a pokud máte více tepelných zdrojů, můžete je postupně vyřazovat z provozu. Koncem listopadu už nemám v teráriu zapnuté žádné světlo ani topný kámen. Celý prosinec je tak nechám. Důležité je, aby měli přístup k pitné vodě. Pokud nepijí, roste je. Začátkem ledna zase postupně přidáváme teplo. Např. 1.den jeden tepelný zdroj na 1h, 2,den na 2h..po týdnu přidat další tepelný zdroj. Nebo pokud máte regulátor, či můžete postupně vyměňovat žárovky za výkonější a výhřevnější. Můžete jim nabídnout napřed zeleninu. V půlce ledna už je rozkrmujem hmyzem. Začněte, tím co mají nejraději. U nás vedou sarančata. Po zimování oddělte samce od samic, aby před pářením měly čas se dát do kupy. Až začnou být žravé a aktivní, samce vraťte.

Důležité! Hlídejte váhu, jakmile znatelně hubnou, zimování ukončete dřív. Např. o třetinu váhy už je hodně.

Pokud nezimujete, jistě si u dospělých agam všimnete, že v zimě samy vyhledají chladnější místo a nejeví zájem o potravu. Nenuťte je nezimovat, dopřejte jim klid.

Zimování u agam není srovnatelné s želvou, agamy jen víc spí, nejí a jsou línější. Zimování při pokojové teplotě, lépe v místnosti, kde se netopí, stačí. Teplota by neměla klesnout pod 20°C. V tom by se mnou leckdo nesouhlasil. Jsou lidi, co zimují při 16°C ale to už je podle mě risk.